Digitalizacja Czasopisma „Lech”

Poznań, 02.08.2024 r.

 

Z wielkim zadowoleniem i radością, jako kustosz Archiwum Państwowego w Poznaniu przyjąłem w październiku 2023 roku informację, iż Państwo Hanna i Władysław Suwalscy przekazali do naszego Oddziału w Gnieźnie, w zasadzie kompletne roczniki, czasopismo, pt. „Lech. Gazeta Gnieźnieńska”, wydane w latach 1918-1919. Jestem im bardzo wdzięczny, iż tak istotny dar zawierający bezcenne źródła do dziejów Ziemi Gnieźnieńskiej z tego szczególnie ważnego i przełomowego okresu został przekazany nam na „wieczną rzeczy pamiątkę”. Doceniając wartość tych materiałów oraz mając na uwadze troskę o ich jak najszersze upowszechnienie przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego zabezpieczenia, Pan dr Marek Szczepaniak, ówczesny kierownik Oddziału Archiwum w Gnieźnie, wystąpił z propozycją ich zdigitalizowania, a następnie zamieszczenia cyfrowych kopii w Internecie. Sprzyjającą okolicznością w tym względzie była otwartość i przychylność Dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Dzięki zaangażowaniu pracowników Ośrodka, został przygotowany projekt, który umożliwił zapewnienie odpowiednich środków finansowych na wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich oraz kopii cyfrowych. Prace te zostały wykonane w Pracowni Konserwacji Materiałów Archiwalnych oraz Pracowni Digitalizacji Archiwum Państwowego w Poznaniu.

W efekcie tych działań elektroniczna wersja ww. czasopisma zawiera zeskanowane
i opracowane cyfrowo archiwalne numery gazety począwszy od drugiego z 1918 roku do końca 1919 roku. Na niniejszej stronie internetowej w specjalnym folderze, umieszczono 699 stron „Lecha” w ujęciu chronologicznym.

Jako kustosz tych cennych materiałów nie ukrywam, iż ważny jest również dla nas obowiązek ich fizycznego zabezpieczania. Uzyskanie cyfrowego obrazu poprzez digitalizację materiałów prasowych w znacznym stopniu ograniczy konieczność udostępniania ich oryginałów, a więc wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa.

Realizacja tak ważnego projektu była możliwa, jak wspomniano wyżej, dzięki finansowej i organizacyjnej pomocy Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Tak, więc słowa wdzięczności kieruję przede wszystkim pod adresem Pani Marty Pacak – Zastępczyni Dyrektora, która nie tylko przychylnie i ze zrozumieniem odniosła się do projektu digitalizacji ww. gazety, ale dzięki jej zaangażowaniu praktycznie wdrożone zostały procedury dofinansowania całego przedsięwzięcia.

Szczególne wyrazy podziękowania należą się także Panu dr Markowi Szczepaniakowi. To on, jako współinicjator i pomysłodawca projektu z wielką determinacją nie tylko koordynował współpracę między instytucjami bezpośrednio zaangażowanymi w jego realizację, ale był też bezpośrednio zaangażowany w praktyczną realizację projektu. Sprawność organizacyjna i skuteczność działania, z jaką spotykaliśmy się na co dzień zasługuje na szczególne podkreślenie i podziękowanie

Jesteśmy przekonani, iż realizacja ww. projektu digitalizacji usatysfakcjonuje przede wszystkim lokalną społeczność mieszkańców, środowisko naukowe, regionalistów i genealogów oraz tych wszystkich, którzy interesują się historią Ziemi Gnieźnieńskiej. Na koniec warto podkreślić, iż wykonanie tego zadania jest kontynuacją procesu digitalizacji materiałów archiwalnych dotyczących Gniezna, a przechowywanych w archiwach państwowych.

 

Henryk Krystek
(dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu)